Movies Quiz / Best Picture winners in Macedonian

Random Movies or Best Picture Quiz

QUIZ: Can you name the Best Picture winner by its title in Macedonian?

Quiz not verified by Sporcle

How to PlayForced Order
Also try: Bill Murray Movies
Challenge
Share
Tweet
Embed
Score 0/40 Timer 08:00
Macedonian nameEnglish name
Починатиот
Девојка од милион долари
Кум
Моја убава дамо
Мостот на реката Кваи
Американец во Париз
Титаник
Кум 2
Кога јагнињата ќе стивнат
Говорот на кралот
Милионерот од гетото
Заљубениот Шекспир
Шиндлерова листа
Мои песни, мои соништа
Крилја
Нема земја за старци
Гладијатор
Храбро срце
Англиски пациент
Француска врска
Macedonian nameEnglish name
На доковите на Њу Јорк
Марти
Том Џоунс
Дожден човек
Возејќи ја г-ца Дејзи
Форест Гамп
Непомирливите
Казабланка
Одвеани со виорот
Катанец за болка
Крамер против Крамер
Бодежот
Ени Хол
Патон
Вод на смртта
Ловец на елени
Последниот кинески цар
Човек за сите времиња
Прекрасен ум
Чикаго

You're not logged in!

Compare scores with friends on all Sporcle quizzes.
Sign Up with Email
OR
Log In

You Might Also Like...

Show Comments

Extras

Top Quizzes Today


Score Distribution

Your Account Isn't Verified!

In order to create a playlist on Sporcle, you need to verify the email address you used during registration. Go to your Sporcle Settings to finish the process.